25February2018

سازمان جوانان کمونیست

در یک ماه و اندی که گذشت، وزارت علوم دولت و مسئولان دانشگاه ها، انتقاد پذیری و تدبیر خود را با تهدیدها، احضارها و عدم مقابله با بازداشتهای غیر قانونی نهاد های امنیتی _که به منظور سرکوب صدای مستقل دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی صورت گرفت_ نشان دادند.

مدت زیادی از کارشکنی‌های حراست دانشگاه تهران برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه نگذشته‌است که فراموشمان شود. اما گویا این کارشکنی‌ها هم‌چنان قرار است ادامه داشته باشند.

دانشگاه در طی چندسال گذشته که دستاویزی برای برخورد قانونی با فعالین صنفی نداشت، فرصت را غنیمت شمرده و در شرایطی که فشار نهادهای امنیتی خارج از دانشگاه بر دانشجویان تشدید شده‌، به تسویه‌حساب‌های درون دانشگاهی پرداخته‌است تا صدای حق‌خواهانه‌ی دانشجویان را خاموش کند. دانشجویانی که در این سال‌ها از تبدیل دانشگاه به بنگاه و فروشگاه، از تبعیض‌های جنسیتی، از نابرابری قومیتی و فرهنگی، از محرومیت اقشار فرودست جامعه‌ی خود به ستوه آمده‌اند و فریاد اعتراض خود را به‌طرق مختلف سر داده‌اند.

یکی از این اعتراضات، اعتراض‌های خوابگاه دخترانه‌ی چمران دانشگاه تهران بود که در اعتراض به تبعیض‌ها، آیین‌نامه‌ی غیرانسانی خوابگاه‌ها، محدودیت ساعت ورود و خروج و برخوردهای توهین‌آمیز با دختران (از جمله تماس توهین‌آمیز خوابگاه با خانواده‌ها، که در روزهای اخیر شاهد تکرار آن بودیم) انجام گرفت و از طرق مختلف پیگیری شد. پیگیری بازنگری آیین‌نامه بر خلاف قولی که اداره‌ی کل امور خوابگاه‌ها داده بود، بیش از یکسال است که انجام نشده‌است. در این بازه، فعالین صنفی چمران، در نبودشورای صنفی، بارها از طریق نامه، بیانیه و درخواست جلسات حضوری پیگیر این بازنگری شده‌اند. اما حتی جلسات حضوری هم ادامه نیافت و بدون نتیجه رها شد.

ولی گویا پاسخ اعتراضات مسالمت‌آمیز دانشجویان و پیگیری آن‌ها از طرق مختلف، بازهم تنها یک چیز است: «سرکوب» و خاموش کردن صداهای معترض. در چند شب گذشته، به‌دلیل اختلافات و مشکلات پیش آمده در بخش مدیریتی و امور وقف خوابگاه، دانشجویان ساکن در اتاق‌های وقفی خوابگاه فیض مجتمع چمران، اجازه‌ی ورود به خوابگاه نداشتند و در سرمای این شب‌ها بیرون نگه داشته‌شدند، در حالی‌که جایی برای اسکان نداشتند.
در این روزهای تمدید اتاق، بعضی از دختران اما با اتفاق جدیدی روبه‌رو شدند. در سامانه‌ی گلستان خطایی مشاهده می‌شود که :«به دلیل محدودیت استفاده از خوابگاه‌، امکان تمدید وجو ندارد.»

پذیرش خوابگاه در پاسخ، علت آن را پر نکردن فرم‌های تأخیر برای ورود به خوابگاه بیان کرده و این دانشجویان را برای #اسکان در خوابگاه ملزم به تعهد دادن کرده‌است. 
گرچه آیین‌نامه‌ی مقررات خوابگاهی نیز مورد اعتراض دانشجویان بوده‌است، اما در همین آیین‌نامه هم، تنها بندی که در آیین‌نامه‌ی خوابگاه‌ها برای محرومیت از خوابگاه به‌خاطر غیبت و تأخیر وجود دارد بند هفتم ماده‌ی بیست است که در این مورد براساس آن عمل نشده‌است و بدون احضار کتبی و طی روند قانونی دانشجویان از داشتن خوابگاه محروم شده‌اند: «با دانشجویانی که ماهیانه بیش از سه مورد تاخیر در مراجعه به خوابگاه یا غیبت غیرموجه داشته باشند برابر مقررات انضباطی برخورد و نهایتاً دانشجو از #خوابگاهمحروم خواهد شد.»
در این میان معاونت دانشجویی دانشگاه، موظف به عمل به وظیفه و قول خود مبنی بر بازنگری آیین‌نامه، برگزار کردن جلسات بازنگری در اسرع وقت، با حضور نمایندگان واقعی دانشحویان و متوقف کردن چنین برخوردهایی است. 
به‌خوبی می‌دانیم که چنین اقداماتی در راستای ایجاد فضای رعب، خاموش کردن صدای اعتراض و عدم تغییر در قوانین تبعیض‌آمیز است کما اینکه چنین برخوردهایی، حتی بر اساس آیین‌نامه‌ی غیر انسانی خوابگاه‌ها، به هیچ‌وجه قانونی نیست.

بی شک لازم به گفتن نیست که چنین برخوردهایی که باعث ایجاد اختلال در معیشت دانشجویان است ناگزیر با مکانیزمی طبیعی به تقابل منجر خواهد شد، تقابلی که هزینه سنگین آنرا تمام جامعه دانشگاهی پرداخت خواهد کرد.
#دانشجویان زیر بار احضارهای شفاهی و تعهدات تماماً غیر قانونی نخواهند رفت و ناگزیر بر اساس رسالت اخلاقی_دانشجویی خود بیش از پیش دربرابر رفتارها و سرکوب‌های غیر قانونی و غیر انسانی خواهند ایستاد.

?شوراهای صنفی دانشجویان کشور
@uniiran

 
 
 

حسام حسین زاده دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه تهران

امروز شنبه 23 دیماه از زندان اوین آزاد شد.

وی روز 10 دی ماه بازداشت شده بود.

http://tiny.cc/275dny


@sjktamas

 

هاشمی شاهرودی جانیِ فراری-

گفتاری از حمید تقوائی

پیامگیر تلگرام: @sjktamas

کانال تلگرام: http://tiny.cc/275dny

https://t.me/uniiran/1398
️‏کسری نوری، دانشجوی حقوق بشر #دانشگاه_تهران دقایقی پیش در میدان انقلاب توسط پلیس #بازداشتو مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran
پیامگیر تلگرامی @sjktamas

 

دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه به کشتار کولبران

یکشنبه 3 دی

 

▫️سرنوشت فرودستان در زیر فشار نیروهای سرمایه‌داری نهایتاً به هم گره میخورد. آن فشاری که آنها را جدا جدا له می‌کند نهایتاً دستهای آنها را نیز به هم پیوند خواهد داد و ستمدیدگان به یک افق مشترک مبارزه دست پیدا خواهند کرد.

▫️دیگر تصور دانشجویی که بعد از فارغ‌التحصیلی به کولبری روی می آورد چندان سخت نیست. فرودستان، فقرا و بیچارگان افق مشترک مبارزه را بازخواهند یافت و هرکدام صدای فریاد دیگری خواهد بود. پوسترهای حمایت از کولبران توسط دانشجویان در دانشگاه به دیوارها آویخته می‌شود تا حلقه‌های پیوند میان سرکوب‌شدگان را سفت‌تر کند.

▫️در پي كشته‌شدن دو کولبر جوان، عثمان احمدی و محمد بهرامی، دانشجويان مستقل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه با پخش پوستر و بيانيه ميان ديگر دانشجويان فراخواني براي حمایت از كولبران دادند. آنها در اين متن ضمن محکومیت شلیک به سوی کولبران مرزی و اعتراض به مصوبه اخیر دولت مبنی بر ممنوعیت کولبری، از تمامي اقشار تحت ستم جامعه، کارگران، معلمان، پرستاران، دانشجویان و ... خواستند كه مخالفت صريح خود را اعلام كنند. 
https://t.me/uniiran/1392
▫️در ادامه اين حركتِ دانشجويان، حراست دانشگاه پوسترها را از بورد دانشگاه جمع‌آوری کرد و اقدام به تهدید دانشجويان نمود. در پايان دانشجويان اعلام كردند در خواسته بحق خود مصرند و به حركت اعتراضي خود ادامه خواهند داد. آنها از هر ابزار و فضايي براي شنيدن فرياد كولبران و رنج‌ديدگان استفاده كرده و حركت امروز خود را آغازي براي نابودي ظلم و ستم ملي بر كولبران معرفي كردند.

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran
پیامگیر تاگرامی @sjktamas

Page 1 of 49

connect1