25February2018

سازمان جوانان کمونیست

اخبار دانشجویی

اخبار دانشجویی (327)

محدوديت خوابگاه ها براي زنان دانشجو تازگي ندارد و به امري بديهي و طبيعي تبديل شده است. به نوعي كه زنان در جامعه ي ما بايد تحت كنترل و مراقب باشند و انگار اين يك موضوع عادي است كه اراده و اختيار آنها بيش از پيش ناديده گرفته شود!

نظارت بر روي آنها روز به روز، نه تنها كمتر نمي شود كه هر چه بيشتر ساختار يافته نیز مي شود. نهاد دانشگاه در وظايفي نانوشته براي آنها نسخه هاي جديدي مي‌پيچد تا هر چه بيشتر زنان، تحت انقياد در بيايند. همين چند ماه پيش بود كه دختران خوابگاهي در دانشگاه چمران اهواز در اعتراض به نبود امكانات اوليه تجمع كردند و رو در روي نگهباناني ايستادند كه به خودشان اجازه مي دادند در را به روي آن ها قفل كنند. در شهرستان ها محدوديت خوابگاه ها هر چه بيشتر است و اخبارش فقط در موقع بحران به گوش ما مي رسد. هنوز از خبر فوت دانشجوي دختر دانشگاه علوم پزشكي شهركرد در اثر اهمال مسئولين اين دانشگاه چند روزي نگذشته و به راحتي مي توان حدس زد كه بر روي اين حادثه هم سرپوش گذاشته مي شود. در همين راستا در بعضي از خوابگاه هاي دخترانه ي كشور كاغذي به دست دانشجويان داده شده است به نام "رضايت والدين در خصوص ارتباطات دانشجو" تا آن را پر كنند و امضاي والدين خود را براي اقامت در خوابگاه به دست مسئولان برسانند. برگه اي كه در آن اختيار تماس و ارتباط با افرادي از پيش تعيين شده فقط به رسميت شناخته شده است.

به هر طرف كه نگاه مي كني، عده اي قصد دارند زنان را به تملك خويش در بياورند، مالكيت بر زن، بر بدنش و بر اراده ي انساني اش. ديگران به جاي او تصميم مي گيرند كه بايد با چه كسي در ارتباط باشد و براي زيست روزمره ي او هم تعهد گرفته مي شود. از ديگر سو محملي هم براي اعتراض وجود ندارد و در صورت هر واكنشي دانشجويان دختر متهم به بي بند و باري و برچسب هاي مختلف مي شوند و آری باید محمل را ایجاد کرد و منتظر نماند.

اين نا اميد كننده است كه به جاي اينكه به حقوق اوليه دانشجويان دختر مثل ساعت ورود و خروج آنها از خوابگاه توجهي نشان داده شود. هر چه بيشتر رفتارهاي تحقير آميز نسبت به ايشان ديده مي شود. به نظر مي رسد كه وزارت علوم و بهداشت در باره ي اين تبعيض هاي موجود نه تنها واكنشي نشان نمي دهند كه زنان را هر چه بيشتر محذوف مي كنند.

زهرا حسینی، فعال صنفی

نه به تبعیض جنسیتی

نه به مردسالاری

 

https://www.instagram.com/p/BaPf7MRnzT0/

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamad

دانشجویان دانشگاه هرمزگان درخوابگاه‌هایی اسکان داده شده‌اند که مراحل بازسازی و تعمیر ساختمان ها تکمیل نشده است! با وجود اینکه بیش از دو هفته از برنامه آغاز سال تحصیلی دانشگاهها می‌گذرد، دانشجویان دانشگاه هرمزگان در ساختمانهایی اسکان داده شده‌اند که از نظر ساختمانی تکمیل نشده است. این در حالی است که مسئولان دانشگاه موظف بودند کار ساخت و ساز و تعمیرات خوابگاه.ها و مراکز آموزشی را در سه ماهه تابستان، زمانی که دانشجویان در تعطیلات هستند، انجام بدهند.

 

https://www.instagram.com/p/BaTBNZLnjAI/

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamas

روز شنبه ۱۵ مهرماه دانشجویان بهیاری شیراز، مشهد، سنندج، خرم آباد، ارومیه، زنجان، همدان و ایلام و برخی شهرهای دیگر دست به تجمعات اعتراضی زدند و علیه وضعیت استخدامی خود اعتراض کردند.

دانشجویان میگویند وزارت بهداشت دو سال قبل با قول استخدام بعنوان بهیار از هر دانشجو ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شهریه گرفته اما بعدا زیر قول خود زده و نه تنها جذبی وجود ندارد بلکهشرح وظایفمان هم کمک بهیاری است. این دانشجویان که تعداد آنها ۱۰ هزار نفر میباشد متحدانه دست به تجمعات اعتراضی علیه وزارت بهداشت زدند و خواهان استخدام بعنوان بهیار و یا غرامت شدند.

نکته قابل توجه اعتراض متحد و سراسری آنها است که امکان حرکات متحد و قدرتمند به آنها میدهد. اعتراضات سراسری یک پیشروی بزرگ است که توسط معلمان و بازنشستگان، کارگران مخابرات و آتش نشانی، کارگران فشار قوی برق و بخشهای دیگری از کارگران مراکز مختلف شروع شده است و قدرت تازه ای به جنبش کارگری داده است. بر متن این اعتراضات زمینه شکل گیری تشکل های توده ای نیز فراهم شده است.

 

حزب کمونیست کارگری از اعتراضات دانشجویان بهیاری قاطعانه حمایت میکند و سایر دانشجویان را به حمایت از خواست بحق آنها فرامیخواند.

 

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۶ مهرماه، ۸ اکتبر ۲۰۱۷

▪️چند صباحی از حکم کمیته انضباطی دو عضو شورای صنفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نگذشته است! حکمی که دانشجویان را در بهت فرو برد!! چرا و چگونه؟ با کدام قانون؟ به چه جرم؟ با کدام تفهیم اتهام؟ با کدام مدرک؟ با کدام عدالت؟ با کدام کمیته عادلانه؟ و ... و ...

پرسش های زیادی که ذهن دانشجویان را درگیر خود کرده است!

 

▪️در دانشگاهی که مسئولین با برخورد سلیقه ای و به راه انداختن دیکتاتوری من درآوردی و بی قانونی مطلق، اقدام به از میان برداشتن دانشجویان مطالبه گرِ حقوق دانشجو می کنند، چگونه میتوان انتظار فضایی برای پیشرفت و ترقّی داشت؟ چگونه میتوان مطالبه گر بود؟ چگونه میتوان دانشجو(به معنای واقعی آن) ماند؟ چگونه میتوان احقاقِ حق کرد؟

 

▪️آیا فرار مسئولین از پاسخگویی در مورد تعهد و امضایی که خودشان داده بودند، چیزی به غیر از بی مسئولیتی، بی تعهّدی و ارجح دانستن منفعت فردی نسبت به منفعت جمعی را می رساند؟ چیزی غیر از ندیدن هفت هزار دانشجو اما دیدن پست بالاتر را می رساند؟ آیا دلایل بهتری برای حکم خوردن دانشجویانی که مسالمت آمیز و طبق قانون خواستار پاسخگویی مسئول بودند٬ وجود دارد؟ همین حالا هم برای پاسخگویی و توجیه دانشجویان برای تصمیمات گرفته شده و کارهای انجام شده دیر نیست! اگر خود را مبرّا از اتهامات وارده می دانند!

 

▪️این اتفاق مصداق قسمتی از حکایتی است که در گلستان سعدی آمده است: "و حکما گویند: چهار کس از چهار کس به جان برنجند: حرامی از سلطان و دزد از پاسبان و فاسق از غمّاز و روسپی از محتسب، و آن را که حساب پاک است از محاسب چه باک است!"

 

از کانال شورای صنفی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی

 

کانال تلگرام https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرام: @sjktamas

 
 

روز دوشنبه سوم مهرماه یک کارمند زن در دانشگاه علم و صنعت #تهران با پرتاب خود از طبقه سوم ساختمانی در این دانشگاه اقدام به #خودکشی کرد.

وی 49 ساله بود.

کانال تلگرام https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرام: @sjktamas

مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی پس از چندین سال کوشش برای ساکت نگه داشتن صدای مطالبه‌گر دانشجویان و در روندی خلاف قانون، در شرایطی انتخابات شوراهای صنفی را در آذرماه سال 95 برگزار کردند که موظف بودند طبق اطلاعیه وزارت علوم در مهرماه اقدام به این عمل نمایند. سر انجام بنابر شرایط سخت ماده 10 شیوه‌نامه کشوری از میان دانشکده‌های موجود تنها دانشکده علوم‌اجتماعی توانست شورای منتخب خود را تشکیل دهد.

مدیریت دانشگاه نیز در ادامه، برخلاف قانون در انتخابات مجدد چند ماه تعلل نموده، و هم چنین در انتخابات 15 اسفندماه یکی از کاندیدا های شورای صنفی ادبیات را با برخوردی سلیقه‌ای ، خلاف قانون و بدون کوچک‌ترین توضیحی از لیست خط زدند.

در سال گذشته با وجود سنگ‌اندازی‌های موجود شوراهای صنفی تمام تلاش خود را کردند تا در کنار دانشجویان صدای فریاد حق‌جویانه و پیگیر مطالبات آنان باشند ولی مدیریت دانشگاه بر خلاف وعده‌های پیشین راه تعامل با شوراهای صنفی را در پیش نگرفته و هر بار از عمل کردن به قول‌های خویش در جهت بهبود وضعیت زیست دانشجویان سرباز زدند.

متاسفانه در طول انتخاب واحد ما شاهد مشکلات عدیده‌ای چون نقص فنی سامانه سما، برنامه‌ریزی‌ اشتباه گروه‌های آموزشی که منجر به انتصاب واحد گشته‌است و پرداخت پول برای دروس افتاده از دانشجویان روزانه که بر خلاف آیین‌نامه آموزشی است، بوده‌ایم. همچنین خلف وعده آنان پیرامون لغو قانون سنوات که موجب مشکلات فراوان برای دانشجویان در اسکان ، تغذیه و انتخاب واحد شد. 

در روزگاری که خوابگاه ها از کمبود ظرفیت رنج می‌برند و دانشکده‌ها از ساده‌ترین امکانات زیرساختی محروم هستند مدیریت دانشگاه در اولویت‌بندی عجیب دانشجو را کنار گذاشته و منابع مالی خود را صرف اموری صرفا نمایشی و ایدئولوژیک کرده که کوچک‌ترین ارتباطی با مسائل آموزشی و رفاهی دانشجویان ندارد؛ خراب کردن فضای عمومی دانشکده علوم اجتماعی بدون توجه به صحبت‌ها و جلسات مکرر شورای صنفی دانشکده با جناب دکتر مزینانی ریاست دانشکده ، آن هم در زمانی که دانشکده علوم اجتماعی نیازهای زیادی برای بهبود وضعیت عمرانی و رفاهی داشت،‌ گوشه‌ای از این هزینه‌های اشتباه هست. 

با توجه به جلسات مکرر شوراهای صنفی با مدیریت دانشکده و دانشگاه و نگاه از بالا به پایین آنان مانند برخورد زننده مدیریت دانشکده ارتباطات با اعضای منتخب شورای صنفی دانشجویان دانشکده مربوطه و خلف وعده‌های مکرر آنان و سنگ‌اندازی‌های مداوم در راه تحقق مطالبات به حق دانشجویان و دست زدن به اعمالی غیرقانونی همچون حکم دوره تا آبان ماه ( که بنا بر آیین نامه شوراهای صنفی می بایست تا اریبهشت ماه می‌بود) ، مسیر حل مشکلات فراوان دانشجویان از کانال شوراهای صنفی بسته‌ می‌باشد.

حال در این وانفسا شنیده‌ها حاکی از آن است که مدیریت دانشگاه جناب دکتر سلیمی در شرایطی سودای وزارت در سر دارند که در تمامی دوران ریاست‌شان تمامی کارشکنی‌های ممکن را نه تنها علیه شوراهای صنفی انجام دادند که حتی از برطرف نمودن ابتدایی‌ترین نیازهای دانشجویان نیز عاجز بودند. هم‌چنین ما در زمان مدیریت ایشان شاهد تسریع روند پولی‌سازی نیز بوده‌ایم.

در این بین لازم به ذکر است که استعفای دبیر سابق شورای صنفی علوم اجتماعی جناب آقای مجید مسافر بدون هماهنگی با اعضا شورای صنفی صورت گرفت و در ابتدا قرار بود این استعفا، استعفای دست‌جمعی شوراهای صنفی موجود در دانشگاه علامه طباطبایی باشد ولی با کارشکنی‌های ایشان امکان‌پذیر نشد. ایشان در تمام طول دوره با تکروی‌ها و خود رایی ها،مطالبات به حق دانشجویان را به محاق برده و با رویکردی محافطه‌کارانه جایگاه شورای صنفی را متزلزل نموده و در آخرین اقدام کانال شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی را مصادره و یکی از راه های رسمی ارتباطاتی شورا با دانشجویان را از ما سلب کرده‌اند

در شرایط کنونی و خلف‌وعده‌های مکرر و نگاهی سلطه‌جویانه دانشگاه به مطالبات به ‌حق دانشجویان ، شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی استعفا خود را اعلام نموده و مسیر دیگری را برای پیگیری مطالبات دانشجویان در پی خواهیم‌گرفت.

کانال تلگرام https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرام: @sjktamas

یک دانشجو روز گذشته قصد داشت از پشت بام ساختمان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، خود را به پایین پرتاب کرده و خودکشی کند.

https://t.me/uniiran/709

بعد از ظهر روز یکشنبه ۲۶شهریور یک #دانشجو قصد داشت از پشت بام ساختمان سازمان #امور_دانشجویان وزارت علوم، خود را به پایین پرتاب کرده و #خودکشی کند که با حضور به موقع نیروهای آتش نشانی موضوع فیصله یافته و دانشجوی مذکور از این کار صرف نظر کرد.

هنوز علت دقیق اقدام به خودکشی این دانشجو در ساختمان سازمان امور دانشجویان اعلام نشده است.

اما شنیده ها حاکی از آن است که دانشجوی مذکور مشکلات اداری و نقل و انتقال داشته است.

کانال تلگرام https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرام: @sjktamas


زمانی که در یک دانشگاه تفکیک جنسیتی صورت می گیرد، زن تنها به عنوان یک شیء نگاشته می‌شود، متاسفانه این نگاه در محیط کار و محیط بیرون از دانشگاه برای او شکل می‌گیرد.

دورکردن زنان از بازار کار، تفکیک جنیستی در محل کار و دانشگاه و مواردی از این دست همه با شعار حفظ جایگاه و شان زن انجام شده است.

تفکیک جنسیتی هم آسیب‌رسان و هم خشونت‌زاست»

نظام مردسالاری زمینه ‌ساز اعمال انواع خشونت‌ها علیه زنان است و زنان باید با ورود به عرصه اجتماعی مانع استمرار خشونت‌ورزی شوند.

 

 

 

با ما همراه باشید

تماس با ادمین در تلگرام  @sjktamas

کانال تلگرام https://t.me/uniiran

اینستاگرام  : https://www.instagram.com/uni.azadi.barabari/

توئیتر : https://twitter.com/UNI_Barabari

 

مطابق آمار منتشر شده تا اکنون 400 هزار نفر در طرح کارورزی ثبت نام کرده اند.

?ازین 400 هزار نفر ثبت نام کننده، 200 هزار نفر واجد شرایط بوده اند.

⬛️ از طرف دیگر 7000 نفر از کارفرمایان نیز به عنوان واحد پذیرنده در این طرح ثبت نام کرده اند.

با یک حساب سر انگشتی، اگر به صورت "میانگین" در نظر بگيريم، به هر کارگاه بین ۳۳ تا ۳۵ نفر کارآموز داده میشود.

? اين محاسبات ساده نشان مي دهد،با وجود تامین نیروی کار ارزان آنهم به این تعداد، کارفرما دیگر هیچ نیازی به جذب کارگر جدید و حتی حفظ کارگر خود ندارد.
این وضعیت،ادامه روند #عدم_امنیت_شغلی و #گسترش_بیکاری، به عنوان تبعات #بيگارورزي ست 

⚠️ آمار بیکاران(??) از آمال کارفرمایان(??) مي گويد.

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
کانال تلگرام دانشگاه سنگر آزادی و برابری @uniiran
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
اسکایپ: javanan.tamas.

 
 
 
 
 
 
اعتیاد در دانشگاه‌ها کمتر از جامعه نیست.

یک کارشناس حوزه اعتیاد با بیان اینکه آمار اعتیاد در دانشگاه‌های ایران محرمانه است،‌ شاهدیم که آمار مصرف دانشجویی در حوزه‌هایی که به ما گزارش داده‌اند از سطح اعتیاد جامعه خیلی پایین‌تر نیست. این آمارها محرمانه هستند و اعلام بخشی از آن مشکل ایجاد می‌کند. با این وجود تاکنون این آمارها رسما در جایی منتشر نشده‌اند.
هومان نارنجی‌ها ادامه می‌دهد: ما نمی‌توانیم بگوییم که اوضاع دانشگاه‌ها و دانشجویان مرتب است، دلیلش هم مشخص است. همان‌طور که ما برای افراد جامعه در زمانی که دانش‌آموز هستند، کاری نمی‌کنیم و پوشش برنامه‌های پیشگیری از اعتیادمان ضعیف است، در حوزه دانشجویی هم اتفاق خاصی نمی‌افتد. همان دانش آموزان به دانشگاه آمده اند و فقط مقطع تحصیلی شان تغییر کرده است
این پژوهشگر حوزه اعتیاد در حالی از محرمانه بودن آمار اعتیاد در میان دانشجویان خبر می‌دهد که در سال‌های اخیر در مواردی آماری در این زمینه ارائه شده است. اردیبهشت امسال، احمد حاجبی، مدیر کل دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شیوع مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان را 2.6 درصد عنوان کرد و گفت: الگوی مصرف مواد مخدر در کشور عوض شده است.
#اعتیاد
#نجات_دانشگاه

تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
اسکایپ: javanan.tamas
 
 
Page 1 of 24

connect1